REGULAMIN OKREŚLAJĄCY SZCZEGÓŁOWE ZASADY KORZYSTANIA Z SYSTEMU BIBLIOTECZNO-INFORMACYJNEGO UNIWERSYTETU
- Postanowienia ogólne
-
Biblioteki tworzące system biblioteczno-informacyjny Uniwersytetu w rozumieniu § 88 ust. l statutu zwane są dalej "bibliotekami" lub "biblioteką".
-
Biblioteki udostępniają swoje zbiory:
-
na miejscu w czytelniach,
-
przez wypożyczanie pozabiblioteczne,
-
poprzez sieć komputerową w przypadku zasobów elektronicznych,
-
przez wypożyczanie międzybiblioteczne zamiejscowe czytelnikom oraz innym bibliotekom niewchodzącym w skład systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu,
-
na podstawie umowy depozytowej między bibliotekami systemu biblioteczno-informacyjnego;
-
W rozumieniu niniejszego regulaminu przez "kartę biblioteczną" rozumie się:
-
dla studentów posiadających Elektroniczną Legitymację Studencką - ELS zarejestrowaną w komputerowym systemie bibliotecznym
-
dla pozostałych użytkowników - Kartę Czytelnika z logo Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych.
-
Ze zbiorów bibliotek korzysta się na podstawie aktualnej karty bibliotecznej lub biletu jednodniowego. Konto biblioteczne aktywuje się na podstawie dowodu osobistego i aktualnej legitymacji studenckiej lub dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w UAM, wpłaceniu wpisowego i przyjęciu do wiadomości zasad niniejszego Regulaminu. Formalności związanych z zapisem oraz coroczną aktualizacją konta bibliotecznego należy dopełnić osobiście.
-
Biblioteki aktywują konta biblioteczne dla:
-
pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu,
-
pozostałych grup użytkowników indywidualnych i instytucjonalnych - zgodnie ze szczegółowymi zasadami udostępniania poszczególnych bibliotek.
-
Aktywizacji konta bibliotecznego dla grup użytkowników instytucjonalnych dokonuje się w Bibliotece Uniwersyteckiej.
-
Uprawnień wynikających z posiadania konta bibliotecznego nie odstępuje się osobom trzecim.
-
Użytkownik biblioteki jest zobowiązany do niezwłocznego osobistego powiadomienia biblioteki (wypożyczalni miejscowej) o zamianie adresu zamieszkania, kierunku i rodzaju studiów lub miejsca pracy oraz utracie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej lub Karty Czytelnika. Biblioteka na podstawie zgłoszenia i stosownych dokumentów dokonuje aktualizacji danych lub wystawia duplikat karty.
-
Koszty wystawienia nowej karty i ponownej rejestracji oraz szkody powstałe na skutek zaniedbania obciążają właściciela konta.
-
Szczegółowe zasady udostępniania poszczególnych rodzajów zbiorów oraz korzystania z urządzeń technicznych i pobieranych opłat, określone zgodnie ze Statutem UAM, udostępnia się w bibliotekach.
-
Z licencjonowanych zasobów elektronicznych bibliotek korzystać można zgodnie z zamieszczonymi na stronie WWW Biblioteki Uniwersyteckiej "Zasadami dostępu i korzystania z zasobów elektronicznych systemu biblioteczno - informacyjnego Uniwersytetu". Korzystanie z zasobów elektronicznych możliwe jest zarówno na stanowiskach komputerowych w bibliotekach, jak i zdalnie.
-
Udostępnianie w czytelniach
-
Do korzystania ze zbiorów w czytelniach uprawnieni są wszyscy zainteresowani na podstawie aktualnej karty bibliotecznej lub biletu jednodniowego.
-
Po wejściu do czytelni należy pozostawić u dyżurnego bibliotekarza aktualną kartę biblioteczną lub bilet jednodniowy, w przypadku Karty Czytelnika i biletu jednodniowego dodatkowo okazać dowód tożsamości. Należy również zgłosić wnoszone ze sobą książki.
-
Zbiory bibliotek udostępniane są czytelnikom w wolnym dostępie lub z magazynu po uprzednim zamówieniu oraz sprowadzane przez wypożyczalnię międzybiblioteczną.
-
Na życzenie czytelnika biblioteka rezerwuje dzieła zamówione. Terminy rezerwacji określają
zasady udostępniania zbiorów ustalone przez poszczególne biblioteki systemu. Książek z księgozbiorów podręcznych czytelni nie rezerwuje się.
-
Nie udostępnia się oryginałów dzieł zmikrofilmowanych i zdigitalizowanych.
-
Wypożyczanie na zewnątrz
-
Prawo wypożyczania na zewnątrz ze zbiorów bibliotek posiadają:
-
Pracownicy, doktoranci i studenci UAM,
-
inne osoby, na podstawie szczegółowych zasad udostępniania zbiorów ustalonych przez poszczególne biblioteki.
-
Na zewnątrz nie wypożycza się dzieł wyznaczonych przez biblioteki, w tym:
-
zbiorów specjalnych,
-
zbiorów należących do Narodowego Zasobu Bibliotecznego,
-
dzieł znajdujących się w ksiegozbiorach podręcznych,
-
gazet i czasopism,
-
słowników, encyklopedii, bibliografii, informatorów ogólnych, przewodników, druków w języku polskim wydanych za granicą,
-
wydawnictw albumowych oraz dzieł z luźnymi tablicami, tabelami, mapami itp.,
-
dzieł prezencyjnych,
-
oryginałów dzieł zmikrofilmowanych i zdigitalizowanych,
-
zbiorów wydzielonych ze względu na datę wydania.
-
Zamawianie i rezerwacja materiałów bibliotecznych odbywa się drogą elektroniczną z katalogu online lub tradycyjnie z katalogu kartkowego.
-
Wypożyczenia na zewnątrz rejestruje się wyłącznie komputerowo na podstawie kodu paskowego książki oraz karty bibliotecznej.
-
Po zarejestrowaniu wypożyczeń lub zwrocie materiałów bibliotecznych czytelnik winien sprawdzić stan swojego konta i zgłosić ewentualne uwagi przed opuszczeniem biblioteki.
-
Biblioteka w uzasadnionych przypadkach ma prawo żądać zwrotu wypożyczonych dzieł przed upływem regulaminowego terminu lub w chwili wypożyczenia zastrzec wcześniejszy termin zwrotu.
-
Czytelnicy dokonują prolongaty terminu zwrotu pożyczonego dzieła przez katalog online lub w bibliotece.
-
Wszyscy czytelnicy są zobowiązani do terminowego zwrotu materiałów bibliotecznych. Za przekroczenie daty zwrotu biblioteki pobierają opłatę naliczaną za każdy dzień zwłoki.
-
Czytelnikom którzy przy zapisie poinformują bibliotekę o swoim adresie elektronicznym wysyłane są pomocnicze przypomnienia e-mailowe
o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych materiałów bibliotecznych.
-
Całkowitą odpowiedzialność za terminowy zwrot ponosi czytelnik. Zakłócenia
w ewentualnym dostarczaniu przypomnień nie zwalniają czytelników od kar za przetrzymywanie wypożyczonych dzieł.
-
Osobom zalegającym ze zwrotem materiałów bibliotecznych lub z nieuregulowanymi opłatami karnymi biblioteka wysyła monity. Za wysłanie monitu czytelnicy ponoszą opłatę według obowiązującego w bibliotece cennika, płatną przy zwrocie książek.
-
Uchylanie się od zwrotu dzieł monitowanych przez okres dłuższy niż 21 dni oraz zaległe opłaty karne powodują zawieszenie czytelnika w prawach do korzystania z tradycyjnych i elektronicznych usług, z możliwością skierowania sprawy na drogę prawną.
-
Poświadczenie braku zaległości wobec skomputeryzowanych bibliotek, współpracujących w ramach Poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych, na kartach obiegowych potwierdzają wszystkie biblioteki.
-
Poświadczenia wydawane są pracownikom, doktorantom i studentom Uniwersytetu na podstawie dowodu osobistego i karty bibliotecznej.
-
Wypożyczanie międzybiblioteczne zamiejscowe
-
Biblioteki umożliwiają swoim czytelnikom korzystanie z wypożyczeń międzybibliotecznych zamiejscowych. Warunkiem korzystania z wypożyczań międzybibliotecznych zamiejscowych jest aktualna karta biblioteczna oraz brak zobowiązań wobec bibliotek systemu.
-
Czytelnik zobowiązany jest pokryć koszty sprowadzenia materiałów bibliotecznych w ramach wypożyczenia międzybibliotecznego zamiejscowego na podstawie faktur wystawionych przez bibliotekę wysyłającą, niezależnie od ich wysokości lub do udziału w wysokich kosztach ich sprowadzenia.
-
Biblioteki udostępniają materiały ze swoich zbiorów innym bibliotekom ("biblioteka zamawiająca") w formie bezzwrotnej kopii lub oryginału. Biblioteka zamawiająca ponosi całkowitą odpowiedzialność za wypożyczone materiały.
-
Biblioteka zamawiająca może udostępniać oryginały
wypożyczonych materiałów wyłącznie na miejscu.
-
Okres wypożyczenia oryginału wyznacza biblioteka udostępniająca. W uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać wydłużony na wniosek biblioteki zamawiającej.
-
Biblioteka zamawiająca jest zobowiązana zwrócić zamawiane oryginały w terminie, właściwie opakowaną przesyłką wartościową lub poleconą.
-
Biblioteki udostępniają bibliotekom zamawiającym wydruki artykułów z posiadanych zasobów elektronicznych, jeśli umowa licencyjna nie stanowi inaczej.
-
W razie przekroczenia przepisów niniejszego regulaminu biblioteka zamawiająca okresowo traci prawo do korzystania ze zbiorów bibliotek w drodze wypożyczenia międzybibliotecznego zamiejscowego. Termin utraty praw określa biblioteka udostępniająca.
-
Depozyty
-
W ramach systemu biblioteczno-informacyjnego istnieje możliwość użyczania wąskospecjalistycznych czasopism naukowych innym bibliotekom wchodzącym w skład systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu
na zasadzie umów depozytowych.
- Zobowiązania i odpowiedzialność czytelników
-
Korzystający z bibliotek są zobowiązani przestrzegać obowiązujących w nich przepisów, w szczególności szanować wypożyczone dzieła i mienie bibliotek.
-
Wynoszenie zbiorów, przedmiotów i urządzeń będących własnością bibliotek poza ich teren bez uprzedniego dopełnienia obowiązujących formalności jest zakazane i może skutkować zawieszeniem czytelnika w prawach do korzystania z tradycyjnych i elektronicznych usług bibliotek, z możliwością skierowania sprawy na drogę prawną.
-
Korzystający z czytelni pozostawiają w szatni wierzchnią odzież, parasole, teczki, większe torebki. Dyżurny bibliotekarz ma prawo odmówić wpuszczenia do czytelni osób nie przestrzegających. wyżej wymienionych zasad.
W razie wniesienia do czytelni torby, dyżurny bibliotekarz może poprosić czytelnika o pokazanie jej zawartości przed opuszczeniem czytelni.
-
W celu przechowywania rzeczy osobistych, biblioteki mogą udostępniać zamykane szafki, których zawartość musi zostać opróżniona przez użytkownika do godziny zamknięcia biblioteki. W przypadku zajmowania szafki po zamknięciu biblioteki, w celu zachowania bezpieczeństwa obiektu, biblioteka zastrzega sobie prawo do komisyjnego otwarcia szafki i obciążenia użytkownika opłatą za wymianę zamka, w wysokości zgodniej z aktualnym Cennikiem opłat systemu biblioteczno-informacyjnego UAM. Zawartość szafki zostanie zdeponowana u kierownika biblioteki. Osoba odbierająca rzeczy musi je dokładnie opisać i potwierdzić ich odbiór w protokole otwarcia szafki.
-
W czytelniach obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków oraz palenia tytoniu. Przed wejściem do czytelni należy wyłączyć telefony komórkowe.
-
Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za zagubienie wypożyczonego dzieła oraz za wszelkie jego uszkodzenia stwierdzone przy zwrocie.
-
W razie zagubienia lub zniszczenia dzieła czytelnik w uzgodnieniu z kierownikiem biblioteki (kierownikiem jej oddziału udostępniania) jest zobowiązany dostarczyć identyczny egzemplarz lub oprawioną, dwustronną kopię reprograficzną zagubionego dzieła (z zachowaniem formatu oryginału) albo przekazać inne dzieła wartościowe dla bibliotek, zgodnie z właściwymi zasadami polityki gromadzenia zbiorów.
-
Przy ocenie strat materialnych wynikłych z zagubienia lub zniszczenia materiału bibliotecznego bierze się pod uwagę cenę rynkową w zależności od rzadkości dzieła. Poprzez uregulowania zobowiązań wobec biblioteki czytelnik nie nabywa prawa własności zniszczonego lub zagubionego obiektu.
-
Szczegółowe zasady udostępniania poszczególnych bibliotek oraz bieżące komunikaty podawane są do wiadomości czytelników.
-
Warunki udostępniania materiałów bibliotecznych do celów komercyjnych ustala każdorazowo dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej lub kierownik biblioteki systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu w porozumieniu
z dziekanem lub kierownikiem innej jednostki nadrzędnej.
-
Uwagi i wnioski dotyczące działalności bibliotek można zgłaszać bezpośrednio, listownie lub pocztą elektroniczną osobie kierującej daną jednostką.
|