Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Chiny w obiektywie

18.04. - 19.05. 2000 r.


Biblioteka Uniwersytecka uprzejmie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej "Chiny w obiektywie".

Autorami zdjęć są Agnieszka Joniak i Leszek Sobkowiak, studenci sinologii w Katedrze Orientalistyki i Bałtologii UAM, którzy w latach 1997 - 1999 przebywali na stypendium MEN w Chińskiej Republice Ludowej.

Efektem dwuletniego pobytu i licznych podróży jest kilka tysięcy zdjęć i przezroczy, z których około sto zaprezentowano na wystawie. Fotografie pochodzą przede wszystkim z terenów zamieszkanych przez mniejszości etniczne i narodowe Chin: stepów Mongolii Wewnętrznej, lessowych terenów regionu autonomicznego Ningxia, jak również Sichuanu, zwanego często "Spichrzem Chin" oraz tropikalnych obszarów Yunnanu, Guangxi i Guizhou. Na zdjęciach zobaczyć można "krainę śniegów" - Tybet oraz prowincję Qinghai, a także pustynne krajobrazy regionu autonomicznego Xinijang.

Wymienione części Chin są trudno dostępne dla obcokrajowców, co stanowi o swoistej unikalności prezentowanych fotografii.

Zdjęcia podzielone zostały według regionów (prowincji, regionów autonomicznych) Chin, w których je wykonano. Do każdej grupy zdjęć dołączona jest krótka charakterystyka środowiska geograficznego i struktury etnicznej danego regionu.


Wystawa czynna była do 19 maja 2000 r.