Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
W SŁUŻBIE SŁOWU. O bł. Natalii Tułasiewiczównie polonistce

7.03 - 14.04.2000 roku

Za wierność powołaniu w nauczycielskiej służbie Słowu
- Logosowi wcielonemu w Chrystusie -
została skazana na wykończenie w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück,
a 13 czerwca 1999 r. beatyfikowana
NATALIA TUŁASIEWICZÓWNA
magister polonistyki Uniwersytetu Poznańskiego


Aktem tym papież Jan Paweł II ustanowił patronat i wzór dla tych, którzy poczuwają się do odpowiedzialności za słowo w swej pracy i życiu. Otrzymaliśmy wszyscy, a szczególnie Uniwersytet nasz i studium filologii polskiej, którego była absolwentką nieprzeciętną, znak sprzeciwu wobec zła, nieuczciwości, przypominający zobowiązania w posłudze realizowanej słowem, niosący wyzwanie do godnej realizacji etosu akademickiego.

Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej - poprzez przybliżenie rozmaitych fragmentów i szczegółów z biografii, działalności i twórczości - ukazuje Natalię zanurzoną w codzienność nauki i pracy, a także jej wzrost i dojrzewanie duchowe aż do heroicznej ofiary.

Wnuczka krakowskiego profesora gimnazjalnego, wychowana w atmosferze umiłowania Boga i Ojczyzny w młodość wchodziła w atmosferze entuzjazmu z odzyskanej niepodległości. Wrażliwa artystycznie, obok nauki w Konserwatorium Muzycznym podjęła po przeniesieniu rodziny do Poznania studia na polonistyce. Swe powołanie nauczycielskie rozwinęła pod kierunkiem Prof. R. Pollaka - pedagoga z zamiłowania. Bardzo dobra studentka jemu też zawdzięczała zapewne stały pęd do dokształcania i pracy naukowej. Aktywna w Kole Polonistów i katolickich organizacjach akademickich, także po studiach, już nieformalnie związana z Uniwersytetem, po złożeniu egzaminu na nauczyciela szkół średnich (1936) wróciła do planów doktoratowych (1938). Pozostawała w kontakcie ze swym Profesorem także po wysiedleniu, przygotowując plany powojennej pracowni i reformy studiów. Zaangażowana w tajnym nauczaniu w Krakowie (1940-1943) postanowiła podjąć jeszcze jedno wyzwanie - na apel podziemnej organizacji "Zachód" przygotowuje się do pracy nad podtrzymaniem ducha i poziomu etycznego Polaków wywiezionych do Niemiec. Na roboty przymusowe wyjeżdża więc - jako pierwsza kobieta-pełnomocnik Rządu Polskiego w Londynie - z misją. Po dziewięciu miesiącach efektywnej działalności zdekonspirowana przez nieostrożność kuriera z Polski, po pięciu miesiącach więzienia i pół roku w obozie, poniosła śmierć w komorze gazowej w Wielki Piątek 30 III 1945 r., tuż przed wyzwoleniem.


Otwarcie wystawy eksponowanej w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul.Ratajczaka 38/40 nastąpiło dnia 7 marca o godz.12.00.

Wystawa czynna była do 14 kwietnia 2000 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.