Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Galerie z wydarzeń arrow Czwartki z muzyką dawną
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Czwartki z muzyką dawną

Zapraszamy do Akademii Muzycznej w Poznaniu na koncert z cyklu "Czwartki z muzyką dawną".

23 lutego (w czwartek)

W programie o 17:00 wykład Soni Wronkowskiej a następnie od 18:00 koncert obejmujący m. in. prawykonanie sonaty C.F. Abla (nuty ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu).

Carl Friedrich Abel jest kompozytorem, który przeżywa swój renesans. Wynika on między innymi z ponownego zainteresowania starymi instrumentami, w tym wypadku violą da gamba, instrumentem smyczkowym, który po przeszło 200 latach powraca do łask.
Carl Friedrich Abel (1723-87) niemiecki kompozytor i gambista pochodził z znanej muzycznej rodziny. W latach 1743-58 pracował na dworze Augusta II w Dreźnie. W 1759 osiedlił się w Londynie, gdzie został nadwornym muzykiem na dworze królewskim. Jednocześnie udzielał lekcji gry na violi da gamba i klawesynie i wraz z J. Ch. Bachem [synem Jana Sebastiana] kierował publicznymi koncertami abonamentowymi. Abel zmarł jako bankrut i jego spuścizna uległa rozproszeniu. Na świecie znane były trzy grupy rękopisów : W Nowym Jorku, Londynie i Lipsku.

W 2015 r. Sonia Wronkowska, absolwentka muzykologii UAM odnalazła w rękopisie znajdującym się w zbiorach Biblioteki UAM 22 nieznane wcześniej sonaty Abla. Część z nich została zapisana ręką kompozytora. Odkrycie znacznie wzbogaciło spuściznę kompozytora i pozwoliło na nowo spojrzeć na jego twórczość.

Więcej informacji tutaj

Wstęp wolny