Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Galerie z wydarzeń arrow "Murale - sztuka nietrwała"
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
"Murale - sztuka nietrwała"

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu serdecznie zaprasza
w dniu 23 września 2016 roku o godzinie 18.00 do
Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. F. Ratajczaka 38/40

na wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Polonusa

Murale – sztuka nietrwała

Wystawa czynna od 23.09.2016 r. do 28.10.2016 r.

Wstęp wolny

Graffiti, to zdaniem Wojciecha Polonusa, autora wystawy „ Murale- sztuka nietrwała ”,rodzaj komunikatora działającego w otwartej przestrzeni publicznej, balansującego pomiędzy aktem destrukcji a sztuką.

Jego różnorodna forma, od bardzo małej, symbolicznej, do monumentalnie zamalowanych olbrzymich ścian, a nawet, jak na Kubie – gór, powstaje anonimowo, nierzadko jako „czyn niedozwolony”.

Autora, którego fascynuje nie tylko forma, barwa, liternictwo, miejsce graffiti, zdumiewa przede wszystkim determinacja twórcy do kreacji anonimowego wyrazu artystycznego, świadomość jego czasem bardzo krótkiej żywotności oraz, jak to często bywa, zwykłej odwagi. Nie bez znaczenia jest też fakt, że większość graffiti powstaje na wyłączny koszt twórcy, a możliwość uzyskania apanaży za stworzone „ dzieło” jest rzadkością. Ten specyficzny w swej istocie przekaz będący swoistą publicystyką od dawna jest zmorą właścicieli nieruchomości, mostów, murów, taboru kolejowego i innych, czasem zaskakujących powierzchni. Reakcje na mural są różne, od wyrazów obojętności poprzez zainteresowanie, do stanów zachwytu. Prawdą jest też to, że często bywają aktem zwykłego wandalizmu. Nic dziwnego, że dziś wyznacza się dla tych celów określone przestrzenie, które zmniejszają ryzyko powstawania graffiti w niepożądanych miejscach. Jedyną i najbardziej skuteczną, jak się wydaje formą walki z graffiti, jest jego zamalowanie, ale czy na pewno?

Wojciech Polonus zawodowo zajmuje się rynkiem nieruchomości. Mimo, że aparat fotograficzny towarzyszy mu od bardzo dawna i nie rozstaje się z nim do dziś, nie aspiruje do miana „ artysty fotografika”. Ze względu na swoją aktywność zawodową interesuje go fenomen nieruchomości, która podobnie jak wiele rzeczy, będących wymysłem człowieka mających ułatwić mu życie, wyalienowały się i zaczęły żyć „ własnym życiem”. Podobnie dzieje się z muralem. Trudno oderwać go od kontekstu nieruchomości. Jeśli już powstanie stanowi on bezsprzecznie jego integralną część, nawet jeśli niekiedy wyrządza tej nieruchomości tyle „ krzywdy”. Autora wystawy zachwyca zakamuflowana, bardzo często trafna „reakcja” muralu na otaczającą nas rzeczywistość, ba, czasem wręcz mocno zaszyfrowany w nim przekaz. To poprzez jego treści Wojciech Polonus snuje opowieść o swoim mieście – Poznaniu.

Na wystawie „ Murale- sztuka nietrwała ” znajdziecie Państwo niewielką część poznańskich graffiti. Każde z nich opowiada inną historię, zawiera inną treść i formę. Większość z nich przetrwała do dziś, choć wielu z nich już nie ma. Przyglądajmy się zatem muralom i spróbujmy na swój sposób zinterpretować zawarty w nich przekaz pamiętając, że jest on sztuką protestu, buntu i sprzeciwu

Kurator wystawy: dr Blanka Mrowicka

Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała
Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała fot. K.Mrowicki
Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała
Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała
Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała
Murale – sztuka nietrwała Murale – sztuka nietrwała fot. Rafał Michałowski