Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Irlandzcy nobliści
IRLANDZCY NOBLIŚCI

IRLANDZCY NOBLIŚCI

Wystawa pod patronatem Ambasadora Irlandii w Polsce
i
Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu (ul. Ratajczaka 38/40)

zapraszamy do odwiedzania wystawy do 31 lipca 2015

Fundacja Kultury Irlandzkiej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zapraszają do odwiedzania wystawy „Irlandzcy nobliści” dedykowanej czterem laureatom nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 lipca 2015 w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Ratajczaka 38/40

Patronat honorowy nad wystawą objął Ambasador Irlandii w Polsce i Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu.

Twórczość Samuela Becketta, Williama Butlera Yeatsa, Georga Bernarda Shaw i Seamusa Heaney jest stosunkowo dobrze znana w Polsce. Na deskach polskich teatrów wystawiane były i są wielokrotnie sztuki autorstwa dramatopisarzy, poezja zaprzyjaźnionego z Wisławą Szymborską Seamusa Heaney znana jest szerokiemu gronu odbiorcy.

Wiedza jednak o korzeniach ich twórczości, wpływom aktualnych im wydarzeń politycznych i kulturowych jest dość niewielka.

Wystawa ma za zadanie przybliżyć sylwetki Noblistów zaprezentować fragmenty twórczości i zachęcić do pochylenia się nad twórczością poszczególnych autorów.
W biograficznych panelach zostały zarysowane sylwetki pisarzy i ich twórczość z wyeksponowaniem kamieni milowych ich literackiej kariery, najważniejszych dzieł. Zaznaczone zostały te ważnych wydarzenia z irlandzkiej historii, które miały wpływ na ich twórczość.

Wystawie biograficznej towarzyszyć będą panele z fragmentami najbardziej znanych utworów oraz wystawa polskich i angielskich wydań książek poszczególnych autorów.
W wyznaczonych godzinach będzie można również obejrzeć film dokumentalny poświęcony Williamowi Butlerowi Yeatsowi.

Szkoły chcące zwiedzać wystawę proszone są o zgłaszanie grup na adres jschramm@fki.home.pl, przy wcześniejszym umówieniu wizyty jest możliwe spotkanie na wystawie z Fundacji.

Fundacja Kultury Irlandzkiej jest organizacją non profit, o statusie organizacji pożytku publicznego, od 2003 roku promuje kulturę irlandzką w Polsce we wszelkich jej aspektach, oraz dofinansowuje irlandzkie projekty indywidualne.

Mecenasem Fundacji i sponsorem wystawy jest Bank Zachodni WBK.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Justyną Mazurek-Schramm, jschramm@fki.home.pl, +48 510 067 325.

Irlandzcy nobliści Irlandzcy nobliści Irlandzcy nobliści Irlandzcy nobliści
Irlandzcy nobliści Zdjęcia: Rafał Michałowski