Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
SŘREN KIERKEGAARD. Teolog, filozof, pisarz

SØREN KIERKEGAARD. Teolog, filozof, pisarz

urodzony: 5 maja 1813
zmarł: 11 listopada 1855

SØREN KIERKEGAARD. Teolog, filozof, pisarz

Wystawa ruchoma Centrum Naukowe Sørena Kierkegaarda w Kopenhadze oraz Duńskiego Instytutu Kultury z okazji 200-setnej rocznicy urodzin sławnego Duńczyka.

SØREN KIERKEGAARD. Teolog, filozof, pisarz

Miejsce:

Biblioteka Uniwersytecka

ul. F. Ratajczaka 38/40

parter, e-centrum

Wystawa czynna do 29 listopada br.

Twórczość Sørena Kierkegaarda jest jedną z najbardziej oryginalnych i fascynujących w czasach nowożytnych. Zarówno w filozofii jak i w politologii Kierkegaard podkreśla znaczenie oraz odpowiedzialność pojedynczego człowieka i dlatego często nazywany jest ojcem egzystencjalizmu. Jego dogłębne analizy fenomenu strachu i zwątpienia wybiegały poza współczesne mu czasy również jeśli chodzi o wiedzę psychologiczną. Kierkegaard żył, rozmyślał oraz umarł w Kopenhadze. Tam wydawał swoje książki, z których większość ukazała się pod pseudonimem i nie znalazłszy zbyt wielu nabywców, nie przyniosła autorowi szerokiego uznania. Jego labiryntowa twórczość, w skład której wchodzi również cały szereg rozbudowanych rozpraw wydanych pod własnym nazwiskiem, została nazwana literaturą w literaturze. Stanowi dzisiaj podstawę do intensywnych badań na całym świecie.
Kierkegaard miał znaczenie dla twórczości Jean Paul Sartre’a, Simone de Beavoir i Alberta Camus ale inspirował także Martina Heideggera, Karla Jaspersa oraz Ludviga Wittgensteina. W teologii wpływ Kierkegaarda znaleźć można u Dietricha Bonhoeffera, Paula Tillicha, Karla Bartha i Rudolfa Bultmanna. W literaturze inspirację nim widać u Henrika Ibsena, Augusta Strindberga czy Franza Kafki. Dzisiaj zasięg wpływu jego myśli jest globalny a jego dzieła tłumaczone są na wszystkie języki świata.
Wystawa została przygotowana przez Centrum Naukowe Sørena Kierkegaarda w Kopenhadze oraz Duński Instytut Kultury z okazji 200-setnej rocznicy urodzin sławnego Duńczyka.

źródło: . Duński Instytut Kultury.


Serdecznie zapraszamy!