Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Polski Komiks Historyczny

Henryk Derwich (1921-1983) – komiks z życiaWśród refleksji nad nowymi źródłami historycznymi i nad formami świadectw o przeszłości, bardzo ciekawie zarysowują się badania nad komiksem, a szczególnie komiksami realistycznymi i historycznymi. Stały się one przedmiotem wykładów uniwersyteckich i tematem prac naukowych. Zwraca się uwagę nie tylko na zagadnienia stylu, formy czy rodzajów komiksowej narracji, ale też na podejmowane w komiksach tematy. Komiks stał się popularnym narzędziem służącym przyciąganiu (zwłaszcza młodszych) odbiorców do konkretnych tematów. Prezentowana przez CENTRALĘ oraz Bibliotekę Uniwersytecką wystawa "POLSKI KOMIKS HISTORYCZNY" obrazuje jedną z ważniejszych, ale i bardziej kontrowersyjnych tendencji we współczesnym polskim komiksie. Przedstawianie tematyki historycznej w naszej komiksografii miało i ma swoje historyczne uwarunkowania. Formy i fabuły polskich komiksów historycznych świadczą zarówno o bogactwie komiksowego gatunku jak i o dających się w nich uchwycić naszych postawach wobec przeszłości.

1 czerwca

godz. 12.00 wernisaż wystawy Polski Komiks Historyczny Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, hol główny

4 czerwca

godz. 11.00 - 13.00 Panel dyskusyjny: Co z tym komiksem? Biblioteka Uniwersytecka , ul. Ratajczaka 38/40 s.82

4 czerwca

godz. 13.00 - 17.00 Wykłady mistrzowskie
  • 13.00 - 14.00 Andrzej Klimowski (jęz. polski)
  • 14.00 - 15.00 Paul Gravett (jęz. angielski)
  • 15.00 - 16.00 Lucie Lomová
  • 16.00 - 17.00 Aleksandar Zograf + premiera książki: Pozdrowienia z Serbii. Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii.
Biblioteka Uniwersytecka, ul. Ratajczaka 38/40, s. 82
Andrzej Klimowski

Artysta grafik zamieszkały w Londynie. Jest profesorem na wydziale komunikacji wizualnej w Royal College of Art, specjalizujący się w ilustracji. Studiował malarstwo w St. Martins School of Art i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego. Projektuje plakaty, okładki książkowe, ilustracje prasowe. Jest autorem powieści graficznych: The Depository, The Secret i Horace Dorlan (Wydawca Faber & Faber). Z Danusią Schejbal adaptował Mistrza i Małgorzatę oraz Dr. Jekyll and Mr. Hyde jako książki komiksowe (wydawca Self Made Hero). Jego prace znajdują się w wielu zbiorach muzealnych, m. in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Paul Gravett

Eddie Campbell nazwał go „człowiekiem na rozdrożu” a pismo The Times of London uznało za „największego historyka komiksu i powieści graficznej w kraju”. Paul Gravett, wykładowca, dziennikarz, kurator wystaw poświęconych międzynarodowej sztuce komiksu, był wraz z Peterem Stanburym współzałożycielem magazynu komiksowego Escape (1983-9), w latach 1992-2001 kierował fundacją The Cartoon Art Trust, a od 2003 organizuje w Londynie międzynarodowy festiwal komiksu Comica (www.comicafestival.com). Pisze dla Timesa, Guardiana, Independent, TLS, Art. Review, Dazed & Confused i innych. Jest autorem książek: Manga: 60 Years of Japanese Comics [Manga: 60 lat komiksu japońskiego] (2004) oraz Graphic Novels: Stories to Change Your Life [Powieści graficzne: historie, które odmienią twoje życie] (2005). Wraz z Peterem Stanbury napisał Great British Comics [Wspaniałe komiksy brytyjskie] (2006) a także Incredibly Strange Comics [Niewiarygodnie osobliwe komiksy] (2008). Wydał również The Mammoth Book of Best Crime Comics [Mamucia księga najlepszych komiksów kryminalnych] (2008). W tym roku Paul Gravett i Peter Stanbury wznawiają działalność swojego wydawnictwa Escape Books (www.escape-books.com). Z tej okazji Paul redaguje książkę 1001 Comics You Must Read Before You Die [1001 komiksów, które musisz przeczytać przed śmiercią], kanon vel przewodnik po najlepszych komiksach świata. Więcej o Paulu przeczytacie na jego stronie: www.paulgravett.com.

Lucie Lomová

Ukończyła dramaturgie teatralną, rysuje od zawsze. Początkowo tworzyła żarty rysunkowe, od lat 90-tych komiksy i ilustracje. Ostatnio skupiła się na komiksach przeznaczonych dla dorosłych ale jest też autorką uznanej serii komiksów dla dzieci: Anča a Pepík. Wykłada scenariusz komiksowy na Akademii Literackiej Josefa Škvoreckého w Pradze (Josef Škvorecký Literary Academy).www.lucielomova.blogspot.com

Aleksandar Zograf

Aleksandar Zograf (właściwie Saša Rakezic) mieszka w niewielkim serbskim miasteczku Pančevo. Swoje, często introwersyjne, komiksy rysuje od dawna. W końcu lat 90-tych zaczął rysować cotygodniowe jednostronicowe Pozdrowienia z Serbii. Umieszczał je w internecie tworząc coś na kształt rysunkowego bloga w czasach kiedy jeszcze nikt o blogach nie mówił. Ograniczony przestrzenią jednej strony Zograf zdołał jednak w fascynujący sposób zaprezentować otaczającą go rzeczywistość. Aleksandar Zograf jest też twórcą ilustracji do książki Vladimira Arsenijevića Iszmail (Wydawnictwo Czarne, 2006).