Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Nagrody i wyróżnienia
O Bibliotece
Misja Biblioteki
Historia i zbiory
Publikacje
Rocznik "Biblioteka"
Struktura organizacyjna
Sprawozdania
Rada Biblioteczna
Konferencje
Nagrody i wyróżnienia
Koło SBP BU
Nagrody i wyróżnienia

Biblioteka Uniwersytecka uzyskała dyplom na MTP na Targach "Hobby Salon Modelarstwa i Gier Towarzyskich"

Biblioteka Uniwersytecka uzyskała dyplom na MTP na Targach "Hobby Salon Modelarstwa i Gier Towarzyskich" za ciekawą ekspozycję pierwszej Obwoźnej Czytelni Komiksów od 19 do 20 października 2013 r.

Każdy zainteresowany mógł zapoznać się z bogatą kolekcją i w komfortowych warunkach poczytać wybrane przez siebie komiksy takie jak polskie przygody Tytusa, Kapitana Żbika, Kajko i Kokosza oraz dla trochę starszych całe serie przygód superbohaterów, Conana i mangi.

Biblioteka Uniwersytecka - champion wśród bibliotek akademickich w kraju

Z przyjemnością informujemy, iż po raz kolejny Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zajęła I miejsce w prestiżowym Rankingu Szkół Wyższych 2011 przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita oraz miesięcznik Perspektywy. W części oceniającej biblioteki akademickie BU otrzymała łącznie 258,28 pkt., wyprzedzając Bibliotekę Jagiellońską (237,35 pkt.) i Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego (173,52 pkt.).

Nasza Biblioteka w kategorii dostępność zasobów elektronicznych uzyskała maksymalną ilość 100 pkt; w kategorii warunki korzystania z biblioteki 91,44 pkt., a w kategorii zbiory drukowane 66,84 pkt.

Cieszymy się, że możemy być dla Was najlepsi, bo Wasze życzenia to nasz cel!


I miejsce w rankingu uczelni akademickich miesięcznika
„Perspektywy” (2010)

W rankingu miesięcznika „Perspektywy” Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich bibliotek akademickich uczelni publicznych, w kategorii warunków korzystania z Biblioteki oraz zbiorów elektronicznych, a także drugie miejsce w kategorii zbiorów tradycyjnych. Ranking uczelni akademickich 2010 w Perspektywy.pl

Medal Pamiątkowy PTWK dla Biblioteki Uniwersyteckiej (2007)

Medal przyznany Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za działalność na rzecz książki. To zaszczytne wyróżnienie, będące podziękowaniem dla Biblioteki Uniwersyteckiej za jej szczególny wkład w integrację środowiska wydawców poznańskich na rzecz rozwoju książki naukowej, wręczono 28 lutego 2007 roku, podczas otwarcia XII Poznańskiego Przeglądu Książki Naukowej w Poznaniu.

III Kategoria MNiSzW dla Biblioteki Uniwersyteckiej (2006)

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił w sierpniu 2006 r. kategorie jednostek naukowych, ustalone przez Komisję Badań na Rzecz Rozwoju Nauki i zatwierdzone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W grupie nauk humanistycznych Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu otrzymała III kategorię, najwyższą wśród kategoryzowanych polskich bibliotek naukowych.

Bibliotheca Magna Perennisque (2002)

Medal Bibliotheca Magna Perennisque to wyróżnienie przyznane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w dowód pamięci o zbiorowym trudzie i uznaniu dorobku Biblioteki Uniwersyteckiej.

''Dobre bo polskie'' (2002)

Biblioteka została nagrodzona certyfikatem i Statuetką Hipolita w konkursie usług ''Dobre bo polskie'', organizowanym przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego.

''Pyrek'' (2002)

W dniu 15 września Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji na uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim przekazał na ręce Dyrektora BU list gratulacyjny z podziękowaniem za całokształt współpracy na rzecz Policji Wielkopolskiej oraz ''Pyrka'', tj. maskotkę Policji.

Nagroda Naukowa im. A.Łysakowskiego

dr hab. Artur Jazdon laureatem nagrody im. A. Łysakowskiego

Z przyjemnością informujemy, iż w piątek dnia 7 czerwca w Warszawie dr hab. Artur Jazdon, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, odebrał doroczną Nagrodę Naukową Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich im. A. Łysakowskiego za książkę Wydawcy poznańscy 1815-1914. Kształtowanie środowiska i repertuaru wydawniczego, w kategorii: prace o charakterze teoretycznym, metodologicznym, źródłowym.

Nagroda im. A. Łysakowskiego, polskiego bibliotekarza, bibliotekoznawcy, twórcy zasad katalogu przedmiotowego w Polsce, wykładowcy uniwersyteckiego i dyrektora bibliotek naukowych, Państwowego Instytutu Książki oraz Instytutu Bibliograficznego, przyznawana jest z szczególne osiągnięcia w krzewieniu wiedzy zawodowej i rozwoju nauki.

Bibliotekarze uhonorowani Nagrodą im. Andrzeja Wojtkowskiego SBP

Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego jest przyznawana od 1993 roku przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Poznaniu na wniosek Marszałka Województwa Wielkopolskiego zasłużonym bibliotekarzom. Nagrodę przyznaje się w uznaniu wybitnych osiągnięć zawodowych i naukowych w zakresie bibliotekarstwa.


Laureaci Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego
z Biblioteki Uniwersyteckiej

2013

Kapituła Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego przyznała Nagrodę Głównej im. Andrzeja Wojtkowskiego za osiągnięcia w dziedzinie bibliotekarstwa mgr Alicji Spaleniak – długoletniej kierowniczce Oddziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

2011

Laureatką Nagrody Głównej została Pani mgr Halina Kozak, kierownik Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu za całokształt pracy zawodowej, a przede wszystkim za długoletnią działalność w Komisji Informacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk. Wręczenie nagrody odbyło się w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich 3 listopada.

2010

Laureatem Nagrody Głównej została dr Aldona Chachlikowska, wieloletni sekretarz naukowy Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, kierownik Oddziału Prac Naukowych, Wydawniczych i Dydaktycznych, sekretarz redakcji rocznika „Biblioteka”, zasłużony dydaktyk, organizator wielu konferencji i wydarzeń kulturalnych.

2008

Laureatem został dr Artur Jazdon – od 17 lat dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu – bibliotekoznawca, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, bibliotekarz dyplomowany, pełniący wiele funkcji społecznych. Zapalony i zaangażowany dydaktyk wykładający przedmioty zawodowe na studiach bibliotekoznawczych różnych poziomów: od licencjackich po podyplomowe. Redaktor naczelny rocznika „Biblioteka”, członek kolegiów redakcyjnych „Roczników Bibliotecznych”, „Przeglądu Bibliotecznego”, serii SBP Nauka – Dydaktyka – Praktyka.

2006

Nagrodę Młodych im. Andrzeja Wojtkowskiego otrzymał dr Rafał Wójcik, pracownik Oddziału Zbiorów Specjalnych (Pracownia Starych Druków) Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

2004

Laureatem Nagrody Młodych im A. Wojtkowskiego została mgr Małgorzata Praczyk-Jędrzejczak, pracująca w Oddziale Zbiorów Zwartych Nowych w Bibliotece Uniwersyteckiej. Prowadzi szkolenia i konsultacje z zakresu katalogowania w formacie MARC21.

2003

Nagrodą im. Andrzeja Wojtkowskiego został uhonorowany wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, dr Zbigniew Sławiński, przez wiele lat odpowiedzialny za ochronę i udostępnianie zbiorów; dydaktyk i członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Biblioteka”.
 
.

2013

2011

2010

2008

2006

2004

2003