Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Kolekcja Polskiej Książki Artystycznej z XX/XXI wieku
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
oraz Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu
zapraszają na wystawę

Kolekcja Polskiej Książki Artystycznej z XX/XXI wieku,
stanowiącej prezentację kolekcji artystów Polski zachodniej.


Polskie biblioteki naukowe, publiczne oraz liczne galerie posiadają wyjątkowe zbiory związane z książką artystyczną. Istnieje spore grono artystów polskich uprawiających sztukę książki w tym artystów najwyższej rangi, których prace w tej dziedzinie, zasługują na profesjonalne ekspozycje w kraju i za granicą. Zbiory te są często chronione a dotarcie i dostępność do nich nie zawsze jest łatwa.

Dlatego Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi podjęło się wykonania projektu zatytułowanego Kolekcja Polskiej Książki Artystycznej z XX/XXI wieku finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest on realizowany w trzech etapach:
  • pierwszy to wyłonienie trzonu kolekcji i ekspozycja w Bibliotece Narodowej.
  • drugi to prezentacja książek w bibliotekach i galeriach w największych miastach w całej Polsce jako 6 kolejnych wystaw złożonych z prac artystów pochodzących ze wszystkich regionów Polski. Artyści sami dokonują wyboru trzech swoich najlepszych prac z przełomu wieków. Wyłanianie książek artystycznych, które wejdą do Kolekcji Polskiej Książki Artystycznej z XX/XXI wieku odbywa się w drodze plebiscytu publiczności przeprowadzanego podczas trwania ekspozycji.
  • trzeci, końcowy etap zaplanowano na rok 2010 kiedy to powstanie 90% kolekcji, a pozostałe 10% wskażą jurorzy tworzonej Kolekcji. Będzie ona miała charakter wędrowny, prezentowany w różnych ciekawych przestrzeniach i dostępności kulturowej zarówno w Polsce jak i zagranicą.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na otwarcie wystawy Kolekcja Polskiej Książki Artystycznej z XX/XXI wieku, stanowiącej prezentację kolekcji artystów Polski zachodniej.
Wystawa skierowana jest do wszystkich odbiorców zainteresowanych sztuką książki i jej wyjątkowym artystycznym kształtem.


Wystawa czynna będzie do 16 XII 2009 r.