SALA SPOTKAŃ AUTORSKICH
PARTER - GALERIA BU

11.00
Michał Śledziński - "Śledziu"

Znany twórca i rysownik komiksów a także reżyser oraz rysownik storyboardów. Urodził się 31 lipca 1978 w Bydgoszczy, mieszka w Warszawie. Zadebiutował w magazynie komputerowym "Secret Service, później publikował w czasopiśmie "Świat Gier Komputerowych" swoją serię Fido i Mel. Redagował i współtworzył magazyny komiksowe "Produkt", "P Lux" oraz zin "Azbest". Autor kultowej serii "Osiedle Swoboda" i "Wartości Rodzinnych".

12.00
Szymon Szelc, Mikołaj Tkacz i zaproszeni goście

Szymon to młody artysta, absolwent Wydziału Grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Maluje, tworzy: komiksy, rysunki, ilustracje, murale.
Jako świetny rysownik jest autorem wielu komiksów i ilustracji. Od dłuższego czasu tworzy swoją powieść graficzną "Długa droga w Kosmos". Udziela się na polu promocji sztuki komiksu oraz jego twórców. Zajmuje się działalnością wydawniczą współtworząc zina "Mydło" i inne publikacje. Jest autorem przejmującego muralu na Skwerze Starej Synagogi przy ul. Żydowskiej w Tarnowie.

Mikołaj to ilustrator, autor komiksów, muzyk, animator, artysta. Członek-założyciel komiksowej grupy Maszin. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie o specjalizacji Multimedia.
W 2013 roku opublikował autorski komiks "Przygody Nikogo" i wraz z Agnieszką Piksą album komiksowy "Nieznany geniusz".
Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, a w marcu 2013 roku pokazał zbiór ponad 40. krótkich komiksów na swojej pierwszej wystawie indywidualnej pt. "Komiksy na kalkach" w Galerii U we Wrocławiu.

Obaj prelegenci wraz z zaproszonymi gośćmi opowiedzą o swoich aktualnych i planowanych projektach oraz zaproszą wszystkich chętnych do wspólnej akcji: "Ziny bez spiny", która będzie polegała na kolektywnym stworzeniu zina podczas naszej imprezy. Dzieło zostanie wydrukowane i rozdane tego samego dnia.

13.00
Jerzy Szyłak

Jerzy Szyłak - ur. 1960 Teoretyk literatury. Filmoznawca. Autor szeregu książek o komiksie i kilku o kinie oraz przemianach zachodzących w kulturze współczesnej Jego najbardziej znaną publikacją jest Komiks: Świat Przerysowany.
Najpoważniejszą pracę w jego dorobku stanowią książki: Komiks w kulturze ikonicznej XX wieku. Wstęp do poetyki komiksu oraz Poetyka komiksu. Warstwa ikoniczna i językowa.
Rozległość swoich zainteresowań zaprezentował Szyłak w rozprawie Gra ciałem. O obrazach kobiet w kulturze współczesnej, w której zestawia ze sobą rozważania na temat przemian w kulturze
z analizami dzieł literackich, filmowych, fotograficznych, plastycznych i - rzecz jasna - komiksowych.
Za najlepszą ze swoich książek Szyłak uważa Zgwałcone oczy. Komiksowe obrazy przemocy seksualnej. Był czas, kiedy sam próbował sił jako rysownik komiksowy, ale obecnie ogranicza się jedynie do pisania scenariuszy dla innych (zdolniejszych) twórców. W jego twórczości komiksowej widać wyraźne dążenie do prowokacji, naruszania konwencji gatunkowych i granic dobrego smaku oraz eksplorowania obszarów pogranicznych.

14.00
Daniel Gizicki & Grzegorz Pawlak

Daniel Gizicki- scenarzysta komiksowy (m.in. seria "Postapo", dylogia "Gilles McCabe" i "Centrum wszechświata). Współzałożyciel wydawnictwa Celuloza oraz prowadzący stronę na FB "Współczesny polski komiks"

Grzegorz Pawlak- rysownik komiksowy, autor albumów: "Benedykt Dampc i skarb piratów" (scenariusz - Jerzy Szyłak); "Profesor Andrews" (scenariusz - Dominik Szcześniak na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk); "Centrum wszechświata" (scenariusz - Daniel Gizicki); oraz ukazującej się w USA miniserii "Metzger and Pawlak presents Villain" (scenariusz Joshua Metzger).

Spotkanie z Danielem Gizickim i Grzegorzem Pawlakiem z niezależnego wydawnictwa Celuloza dotyczyć będzie najnowszych albumików, a także planów wydawniczych i następnych projektów, nad którymi pracują autorzy oraz ich współpracownicy.

15.00
Wojciech Nawrot

Wojciech Nawrot od wielu lat współpracujący z wydawnictwem Zin Zin Press, specjalizujacy się w rysowaniu komiksów historycznych opowie o specyfice swojej pracy oraz trudnościach, które napotyka przy odzwierciedlaniu na komiksowych kadrach historycznych faktów.

16.00
Krzysztof Gawronkiewicz

Krzysztof Gawronkiewicz to postać, której przedstawiać nie trzeba. Autor między innymi: "Krzesła w Piekle", "Achtung Zelig!", "Mikropolis", opowie o swojej komiksowej karierze i planach na przyszłość. Szykujemy też okolicznościowy zin z jego rysunkami.