WYKŁADY WEDŁUG GODZIN

godz. 10:30 - Czytelnia Zbiorów Specjalnych
Polski komiks w służbie edukacji kulturalnej.
Julia Karczewska, ODN TARGET

10:30 Sala 1 - Sala Wykładowa
Nie tylko seria Arkham, czyli inne gry z Batmanem warte uwagi
Wojciech Nelec

Mroczny Rycerz wpisał się na dobre w każdy możliwy zakamarek mediów. Od wielu lat przynosi między innymi rozrywkę za pomocą licznych gier komputerowych, w tym również słynnej serii "Arkham" studia Rocksteady, która została ciepło przyjęta przez krytyków, jak i fanów.Czy był to jednak pierwszy raz, kiedy fani mogli zagrać w interesującą produkcję z Mrocznym Rycerzem w roli głównej? Dowiedz się, co jeszcze kryje biblioteka gier z Batmanem!

11:00 Sala 2 - Czytelnia Ogólna

Odrodzenie nowego DC Comics, czyli o co właściwie chodzi?
Małgorzata Chudziak

Restart uniwersum z 2011 namieszał odrobinę w bat-rodzinie. Co się zmieniło? Kto przestał istnieć, a kto pojawił się po wielu miesiącach? I o co chodzi z tym całym Rebirth?

11:30 Sala 1 - Sala Wykładowa
"W głębi duszy Clark jest dobrym człowiekiem. A ja nie" Czy Batman postępuje moralnie
Julian Jeliński

Filozof przyglądający się poczynaniom Batmana (gdy już opuści swoje wieże z kości słoniowej i sięgnie po komiks, wyjątkowo omijając kolejny tysiącstronicowy traktat) natychmiast natrafia na pytania domagające się odpowiedzi: czy Batman postępuje moralnie? Czy działanie Batmana czyni z niego wzór cnót moralnych? Jaką wizję państwa i polityki wyznaje Mroczny Rycerz? Czy Batman widzi siebie jako stojącego ponad prawem czy jako wykonawcę prawa? Z tymi pytaniami zmierzę się łącząc filozofię i świat komiksowy starając się nie zanudzić widzów Arystotelesem ale i nie utopić w kolejnych cytatach z komiksu. Będzie zatem filozoficznie, ale z przymrużeniem oka.

12:00 Sala 2 - Czytelnia Ogólna
Najwspanialszy list miłosny do Batmana (i przy okazji Uniwersum DC) - Batman: Odważni i Bezwzględni
Krzysztof Pielaszek

W latach 2008-2011 Cartoon Network emitowało serial animowany o Mrocznym Rycerzu, który nie przypominał żadnej wcześniejszej animacji o tej postaci. Najbliżej było mu do serialu Batman z lat 60. Potrafił być on kampowy, pełen żartów i kolorów, czego niestety chyba fani nie do końca oczekiwali. Jednakże ten komediowy serial był prawdziwym listem miłosnym adresowanym do Batmana, Uniwersum DC i Srebrnej Ery komiksu. Twórcy potrafili poruszać w kolejnych odcinkach bardzo ciężkie, acz nie zapomniane wątki (jak śmierć niektórych superbohaterów), wyciągać z Limbo dawno zapomniane postaci, a także odpowiedzieć na pytanie dlaczego po tylu latach od swojego debiutu Mroczny Rycerz wciąż jest jednym z najpopularniejszych komiksowych mścicieli.

Serial ten bywa wciąż niedoceniany, ale czyż Dzień Batmana nie jest najlepszą okazją, aby to zmienić?

12:30 Sala 1 - Sala Wykładowa
Ilu brunetów nosiło zielone rajstopki Robina?
Małgorzata Chudziak

Nightwing to ten przystojny, Red Hood morderczy, Red Robin mądry, a ostatni pomagier Batmana? Wychowany przez Ligę Asasynów. Prześledźmy razem historie WSZYSTKICH Cudownych Chłopców (i dziewczyn).

13:00 Sala 2 - Czytelnia Ogólna
Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics - czym jest i co fan Batmana w niej znajdzie?
Wojciech Nelec

Jesteś nowy w komiksach z Batmanem? A może właśnie odrodziło się w Tobie ponowne zainteresowanie? Dowiedz się, jak możesz zacząć przygodę z Mrocznym Rycerzem za sprawą Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics oraz co dokładnie może znaleźć w niej fan bohaterów DC Comics.

13:30 Sala 1 - Sala Wykładowa
Snyder, cóżeś zrobił z naszym Batmanem?
Julian Jeliński

"Batman v Superman" miał przynieść milionom zwolenników pojedynek jednych z najlepiej rozpoznawalnych superbohaterów na świecie. Pojedynek iście epicki, który zadowoli fanów i krytyków. Zamiast tego dostaliśmy jednak "Świt Sprawiedliwości", Trolla jaskiniowego zamiast Doomsdaya, Lex-Jokera wywołującego cukrzycę u polityków i najsmutniejszego Supermana ever. Nawet Mroczny Rycerz nie uniknął twórczych dłoni Zacka Snydera. Czy jednak mroczna moc reżysera zniszczyła najwspanialszego detektywa DC, czy może zrodziła najbardziej batmanowego Batmana w historii jego filmowych inkarnacji? Przekonajmy się!

14:00 Sala 2 - Czytelnia Ogólna
Holy Astringent Plum-like Fruit Batman, what do we do now?! 50-lecie serialu Batman

Krzysztof Pielaszek

12 stycznia 1966 roku amerykańska stacja telewizyjna ABC wyemitowała pierwszy odcinek serialu Batman. Pięćdziesiąt lat później fani postaci Mrocznego Rycerza wciąż o nim dyskutują, a studio Warner Bros. pracuje nad filmem animowanym na jego podstawie. To jedna z tych produkcji telewizyjnych, którą naprawdę można określić kultową, choć do dziś budzi ona sporo kontrowersji.

O przyczynach sukcesu komediowego serialu o Batmanie, jego kampowości, oraz spuściźnie opowie Krzysztof Pielaszek (IGN Polska, DCManiak) - człowiek zauroczony nim odkąd skończył 9 lat.

Przyjdź i poznaj Człowieka-Nietoperza od jaśniejszej, bardziej dowcipnej strony.

14:30 Sala 1 - Sala Wykładowa
W kupie raźniej, czyli Batman jako gracz drużynowy
Radosław Pisula

Od lat Batman uważany jest powszechnie za samotnika - mrocznego rycerza nocy, który przysiada na kamiennych gargulcach i rozpacza po stracie rodziców, tocząc nieskończoną walkę z przesądnymi oraz tchórzliwymi kryminalistami. Ale ten obraz Zamaskowanego Krzyżowca osadzony jest tak naprawdę na bardzo chwiejnych podstawach i tworzą go tylko najbardziej zaciekli fani oraz sam Bruce Wayne, gdyż ciężko być skazanym na solowe działanie, gdy wykorzystuje się każdy moment swojego życia, żeby dołączyć do jakiejś kolorowej zgrai mniej lub bardziej podejrzanych indywiduów - jak na przykład Justice League of America, Justice League International, Outsiders, Batman Inc., czy wielka rodzinka z Gotham i okolic. Podczas prelekcji przedstawione zostaną niektóre z drużynowych przygód Batmana i wyjaśnione zostanie po co w ogóle Wayne'owi są one potrzebne, jak ponury wojownik funkcjonuje w połączeniu z innymi superbohaterami oraz czemu zazwyczaj ma taką niepohamowaną chęć podkładania kumplom świń (spoiler: bo jest Batmanem).

15:30 Sala 1 - Sala Wykładowa
Konkurs wiedzy o Batmanie

Przyjdź i sprawdź swoją wiedzę na temat Mrocznego Rycerza! Na zwycięzców czekają oczywiście bat-nagrody!

16:00 Sala 1 - Sala Wykładowa
Jak Polska świętowała Dzień Batmana - podsumowanie

Redakcja BatCave zaprasza wszystkich uczestników do przeglądu nadesłanych prac przez Polaków, którzy wzięli udział w konkursie zdjęciowym z okazji Dnia Batmana!