SALA 1 - Sala Wykładowa

10:30
Nie tylko seria Arkham, czyli inne gry z Batmanem warte uwagi
Wojciech Nelec

Mroczny Rycerz wpisał się na dobre w każdy możliwy zakamarek mediów. Od wielu lat przynosi między innymi rozrywkę za pomocą licznych gier komputerowych, w tym również słynnej serii "Arkham" studia Rocksteady, która została ciepło przyjęta przez krytyków, jak i fanów.

Czy był to jednak pierwszy raz, kiedy fani mogli zagrać w interesującą produkcję z Mrocznym Rycerzem w roli głównej? Dowiedz się, co jeszcze kryje biblioteka gier z Batmanem!

11:30
"W głębi duszy Clark jest dobrym człowiekiem. A ja nie" Czy Batman postępuje moralnie
Julian Jeliński

Filozof przyglądający się poczynaniom Batmana (gdy już opuści swoje wieże z kości słoniowej i sięgnie po komiks, wyjątkowo omijając kolejny tysiącstronicowy traktat) natychmiast natrafia na pytania domagające się odpowiedzi: czy Batman postępuje moralnie? Czy działanie Batmana czyni z niego wzór cnót moralnych? Jaką wizję państwa i polityki wyznaje Mroczny Rycerz? Czy Batman widzi siebie jako stojącego ponad prawem czy jako wykonawcę prawa? Z tymi pytaniami zmierzę się łącząc filozofię i świat komiksowy starając się nie zanudzić widzów Arystotelesem ale i nie utopić w kolejnych cytatach z komiksu. Będzie zatem filozoficznie, ale z przymrużeniem oka.

12:30
Ilu brunetów nosiło zielone rajstopki Robina?
Małgorzata Chudziak

Nightwing to ten przystojny, Red Hood morderczy, Red Robin mądry, a ostatni pomagier Batmana? Wychowany przez Ligę Asasynów. Prześledźmy razem historie WSZYSTKICH Cudownych Chłopców (i dziewczyn).

13:30
Snyder, cóżeś zrobił z naszym Batmanem?
Julian Jeliński

"Batman v Superman" miał przynieść milionom zwolenników pojedynek jednych z najlepiej rozpoznawalnych superbohaterów na świecie. Pojedynek iście epicki, który zadowoli fanów i krytyków. Zamiast tego dostaliśmy jednak "Świt Sprawiedliwości", Trolla jaskiniowego zamiast Doomsdaya, Lex-Jokera wywołującego cukrzycę u polityków i najsmutniejszego Supermana ever. Nawet Mroczny Rycerz nie uniknął twórczych dłoni Zacka Snydera. Czy jednak mroczna moc reżysera zniszczyła najwspanialszego detektywa DC, czy może zrodziła najbardziej batmanowego Batmana w historii jego filmowych inkarnacji? Przekonajmy się!

14:30
W kupie raźniej, czyli Batman jako gracz drużynowy
Radosław Pisula

Od lat Batman uważany jest powszechnie za samotnika - mrocznego rycerza nocy, który przysiada na kamiennych gargulcach i rozpacza po stracie rodziców, tocząc nieskończoną walkę z przesądnymi oraz tchórzliwymi kryminalistami. Ale ten obraz Zamaskowanego Krzyżowca osadzony jest tak naprawdę na bardzo chwiejnych podstawach i tworzą go tylko najbardziej zaciekli fani oraz sam Bruce Wayne, gdyż ciężko być skazanym na solowe działanie, gdy wykorzystuje się każdy moment swojego życia, żeby dołączyć do jakiejś kolorowej zgrai mniej lub bardziej podejrzanych indywiduów - jak na przykład Justice League of America, Justice League International, Outsiders, Batman Inc., czy wielka rodzinka z Gotham i okolic. Podczas prelekcji przedstawione zostaną niektóre z drużynowych przygód Batmana i wyjaśnione zostanie po co w ogóle Wayne'owi są one potrzebne, jak ponury wojownik funkcjonuje w połączeniu z innymi superbohaterami oraz czemu zazwyczaj ma taką niepohamowaną chęć podkładania kumplom świń (spoiler: bo jest Batmanem).

15:30
Konkurs wiedzy o Batmanie

Przyjdź i sprawdź swoją wiedzę na temat Mrocznego Rycerza! Na zwycięzców czekają oczywiście bat-nagrody!

16:00
Jak Polska świętowała Dzień Batmana - podsumowanie

Redakcja BatCave zaprasza wszystkich uczestników do przeglądu nadesłanych prac przez Polaków, którzy wzięli udział w konkursie zdjęciowym z okazji Dnia Batmana!