DZIEŃ SUPERKOBIET

DUŻA SALA WYKŁADOWA - CZYTELNIA OGÓLNA II PIĘTRO

11:00
Batgirl i Batwoman - od kobiet negujących homoseksualizm bohaterów, po samodzielne postaci.

Małgorzata Chudziak

Pierwsza bat-bohaterka wprowadzona do komiksów o Batmanie miała być dowodem na to, że Mroczny Rycerz nie jest homoseksualistą. Aktualnie Batwoman jest silną kobiecą postacią i. lesbijką. Jak przez lata zmieniał się sposób przedstawiania bat-kobiet? Jaką historię zbudował Morrison? Zapraszam na prelekcję.

Małgorzata Chudziak - gadatliwa komiksomaniaczka, która studiuje bezrobocie na Uniwersytecie Aplikantów McDonalda. Poza tym jest zastępcą redaktora naczelnego #niespie i bawi się kamerą na fp Egzaltowana.

12:00
Ciężki jest los kobiety: fascynujący świat koszmarnych filmów o superbohaterkach.
Julian Jeliński

Niech Wonder Woman was nie zwiedzie! Filmy o superbohaterkach mają długą i chlubną tradycję spektakularności. Spektakularnych porażek zarówno finansowych jak i artystycznych. Nawet jak pamiętasz Catwoman, to wybuchły też bomby Elektry, Tank Girl, Barb Wired czy Supergirl. Skąd zatem taka seria porażek, która trwała przez grubo ponad 20 lat? Przecież jeszcze w latach 70. udało się Dianę Prince przenieść na srebrny ekran z całkiem niezłym (jak na tamte czasy) skutkiem. By spróbować odpowiedzieć na to pytanie musimy wziąć głęboki oddech, pożegnać się z nadzieją i przekroczyć bramę tych przerażających filmów. Tylko w nich odnajdziemy odpowiedzi jakim cudem udało im się jednocześnie obrażać fanów komiksów i inteligencję widzów, wypatroszyć postacie z wszystkiego co interesujące, a nawet obrażać kobiety (jednocześnie twierdząc, że dany film jest feministyczny). Przyznaję, nie będzie to łatwa przeprawa, ale cokolwiek nas nie zabije, uczyni nas dziwniejszymi i odpornymi na koszmarne filmowe adaptacje.

Julian Jeliński - Broda z kosmosu rządząca na YouTube. Jeden z trzech fanów Black Panthera i Luke'a Cage'a w Polsce. Obrońca romantyzmu Killer Croca i jeden z nielicznych, dla których Suicide Squad był gorszym filmem od Batman v. Superman. Gdy nie gada, nie pisze lub nie nagrywa o popkulturze to zdarza mu się uśpić kogoś filozofią polityczną niczym wielki, brodaty Jigglypuff. Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek.

13:00
Wonder Woman ery disco! - kilka uwag o serialu z lat 70.
Krzysztof Pielaszek

Wonder Woman to prawdziwa ikona popkultury. Postać rozpoznawalna prawie wszędzie na świecie. Heroina, która przełamała złą passę filmów o superbohaterkach.
Jej rola w dzisiejszym świecie nie byłaby jednak tak wielka, gdyby nie serial z lat 1975-79 wyprodukowany na potrzeby stacji ABC i CBS oraz wcielająca się wtedy w jej rolę Lynda Carter. Co było w nim takiego rewolucyjnego? Czy serial ten wytrzymał próbę czasu? I jak wiele rzeczy w serialu zmieniło się po zmianie stacji? O tym wszystkim oraz wielu innych rzeczach opowie w rytmach słynnej czołówki Krzysztof Pielaszek.

Krzysztof Pielaszek - wieloletni fan komiksów i gier przygodowych. Z zawodu historyk (pracę dyplomową pisał z propagandy PRL w komiksach) oraz archeolog. Uwielbia podróżować, a także odkrywać zapomniane perełki komiksowe. Redaktor działu komiksowego IGN Polska oraz członek ekipy bloga dcmaniak.blogspot.com.

14:00
Szczyt Olimpu i otchłań Hadesu, czyli najlepsze i najgorsze momenty Wonder Woman.
Paweł Kicman


Przez prawie 80 lat powstało wiele historii o walecznej Amazonce, którą znamy jako Wonder Woman. I choć gwiazda tej postaci lśni dzisiaj niezwykle jasno, nie zawsze tak było. Oprócz heroicznych wyczynów, zdarzały się w karierze Wonder Woman również spektakularne wpadki. Prześledzimy najlepsze i najgorsze momenty Diany - z kart komiksów, animacji oraz filmów.

Paweł Kicman - absolwent psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zawodu pracownik korporacji. Były redaktor portalu Panteon.pl, pisywał również m.in. dla NaEkranie i Gotham w Deszczu. Obecnie zamiast pisać o komiksach, próbuje swoich sił w pisaniu komiksów. Lubi twórczość Moore'a i Gaimana, gry z serii Dark Souls i pudding waniliowy.

15:00

Niegrzeczne dziewczyny z Miasta Grzechu - motyw kobiety upadłej w opus magnum Franka Millera.
Marcin Andrys

Przemoc jest nieodzownym elementem Miasta Grzechu. Dla wielu bohaterów to jedyna forma ekspresji ich emocji, pierwotna, czysta siłą. Nie jest ona jedynie domeną mężczyzn, bo - mimo że - dominują oni w komiksie Millera, to największy dysonans zauważalny jest, gdy kobiety wdzierają się siłą do zmaskulinizowanego świata. Doświadczone przez los, pogardzane, upadłe szukają zemsty na swoich oprawcach. Witajcie w mieście, gdzie kobiety rządzą mężczyznami.

Marcin Andrys - prawnik, zagorzały kinofil, animator kultury, organizator Lubelskich Spotkań z Komiksem, red. nacz. portalu Paradoks.

16:00

Prelekcja o She-Hulk.
Jakub Wieczorek

Jak wiadomo powszechnie, kiedyś w komiksie były inne czasy. Lepsze czasy. Czasy, w których tworzono postaci nie z inwencji twórców, ale z potrzeby dbania o to, żeby konkurencja nie zwinęła dywanu ze spin-offem naszej ulubionej marki prosto spod naszych nóg. O tak. Jedną z postaci wprowadzonych z tak szlachetnych pobudek była Jennifer Walters, znana powszechnie jako She-Hulk, spokrewniona z Hulkiem zielonoskóra superbohaterka. Prelekcja ta miałaby ochotę przyjrzeć się tej postaci na przestrzeni lat: od pierwszych jej wystąpień, przez sytuacje, które sprawiają że Deadpool zielenieje z zazdrości, aż po bardziej stonowane współczesne podejścia. W historii tej postaci dużo ciekawych rzeczy się z nią działo, więc prawdopodobnie będzie dużo do omówienia. Powinniście tam być - inaczej She-Hulk porwie na strzępy Wasze komiksy o X-Men!

Jakub Wieczorek - Członek Stowarzyszenia Badaczy Popkultury "Trickster", tłumacz, początkujący badacz komiksu, amator obserwacji rzeczywistości, dyskusji w Internecie i prostych dowcipów słownych. Nieprofesjonalny i zupełnie okazjonalny bloger. Pochłaniacz popkultury w ilościach masowych, bez względu na formę, choć z różnych przyczyn obecnie skupia się komiksach Marvela. Istnieje w ciągłym stanie kryzysu tożsamości w temacie określenia swojego ulubionego bohatera, cyklu bądź gatunku.


Uniwersum DC Comics